Blog

Türkiye ve Almanya Karayolu Taşımacılığı

Türkiye ve Almanya arasında  gerçekleştirilen karayolu taşımacılığı, en yoğun nakliye hatlarından birisidir. Türkiye’nin dış ticaretinde büyük bir paya sahip olan Almanya ile yoğun bir lojistik sirkülasyon bulunmaktadır. Günümüzde, 2 ülke arasındaki taşımacılık, sadece karayolu ile değil, farklı alternatif yollarla da yapılmaktadır. Bu alternatif yollar karayolu taşımacılığının deniz ve tren yolu ile desteklenmesiyle oluşmaktadır. Firmalar, yüklerinin cinsine, bütçelerine ve teslim sürelerinin uzunluğuna göre kendilerine en uygun yönetimi seçerler.

TÜRKİYE VE ALMANYA KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDAKİ ALTERNATİFLER

Türkiye ve Almanya arasında gerçekleşen navlun taşımacılığı sadece karayolu ile değil, demir yolu ve deniz yolu da kullanılarak gerçekleştiriliyor. Çevreyle ilgili artan kaygılar ve deniz taşımacılığının yaygınlaşması RO-RO denilen taşıma modelinin de kullanımını artırdı. Bu da iki ülke arasındaki taşımacılıkta RO_RO’nun kullanılmasını sağladı.

RO-RO İLE ALMANYA-TÜRKİYE YÜK TAŞIMACILIĞI

Almanya ve Türkiye arasında yapılan yük taşımacılığında en yaygın kullanılan yöntemlerden birisi, RO-RO gemilerinin de sürece dahil edilmesidir.

Öncelikle, Türkiye’den Almanya’ya olan nakliyelerde yükler karayolu ile İstanbul, İzmir ya da Mersin limanlarına taşınır. Sonrasında araçların dorseleri gemilere yüklenir ve İtalya’nın Trieste limanına doğru yol alır. Trieste limanında dorseleri tırlar karşılar ve navlun, Avusturya üzerinden Almanya’ya taşınır.

Almanya’dan Türkiye’ye gerçekleştirilecek olan lojistik süreci ise, Türkiye’den Almanya’ya yapılan taşıma işleminin tam tersidir. Öncelikle, Almanya’dan TIR ile yük Trieste limanına taşınır, RO-RO gemilerine yüklenir. Türkiye’deki limanlardan birine gelen RO-RO gemisinden alınan yük ise, karayolu taşımacılığı ile varış adresine taşınır.

Bu sayede, karbon ayak izi miktarı azaltılmış ve aynı zamanda da maliyet düşürülmüş olur.

DEMİR YOLU İLE YÜK TAŞIMACILIĞI

Firmalar, son yıllarda sürdürülebilirliği sağlamak için taşımacılık konusunda demiryoluna önem veriyorlar. Demiryolu, karayolu taşımacılığı ile desteklenerek ekonomik, çevreci ve esnek çözümler sunuyor.

Bu nedenle, Türkiye Almanya arasındaki gerçekleştirilen yük taşımacılığında da tren yolu önemli bir alternatif. Çerkezköy’e kadar TIR’larla getirilen yükler, burada trene aktarılarak Almanya’ya gönderiliyor. Almanya’ya trenle gelen yükler de teslim adresine TIR’larla ulaştırılıyor.

INTERMODAL YÜK TAŞIMACILIĞI

Son yılların en popüler taşıma modeli, intermodal taşıma. Intermodal taşıma, Almanya ve Türkiye arasında gerçekleştirilen karayolu taşımacılığının deniz ve trenle desteklenmesiyle de gerçekleşiyor.

Müşteriden alınan yükler RO-RO gemilerine yüklenerek Trieste limanına gönderiliyor. Trieste limanına gelen yükler de trenlere aktarılarak Almanya’ya gönderiliyor. Trenden alınan yük, TIR’larla teslimat adresine taşınıyor.

Intermodal taşıma, çevreye en duyarlı taşıma modellerinden birisi. Karada demiryolu ve karayolu ile desteklenen denizyolu taşımacılığını temel alan intermodal, Almanya ve Türkiye arasındaki yük taşımacılığında da kapıdan kapıya teslimat konusunda esneklik sağlıyor.

HIZLI YÜK TAŞIMACILIĞI

Almanya’dan Türkiye’ye göndereceğiniz ya da Türkiye’den Almanya’ya göndereceğiniz ve hızlı iletilmesi gereken yükler için tercih edilen hızlı taşımacılık, daha çok bir TIR’ı tam olarak doldurmayan yükler için tercih edilir. Küçük araçlarla ve genellikle 2 şoför kullanılarak gerçekleştirilen hızlı taşıma ile, yükleriniz talebiniz doğrultusunda birkaç gün içinde Almanya ve Türkiye arasında taşınır.

TIR’larla da daha büyük miktardaki yükleriniz için hızlı taşıma gerçekleştirilebilir. Yine 2 şoförle yola çıkan araçlar, normal taşımacılığa göre çok daha kısa sürede varış noktasına ulaşır.

ALMANYA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ YÜK TAŞIMACILIĞINDA DİĞER ALTERNATİF – HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI

Almanya ve Türkiye arasında gerçekleştirilen yük taşımacılığında tercih edilen bir diğer yöntem de havayolu taşımacılığı.

Havayolu taşımacılığı, özellikle hızlı teslim edilmesi gereken yüklerin teslimi için kullanılan bir taşıma şekli. Medikal malzeme, tehlikeli malzeme gibi ürünlerin taşınmasında hızlı çözümler sunan havayolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığı ile desteklenerek kapıdan kapıya teslimat şansı sunar. Ayrıca, havalimanına ürünlerin taşınması ve ürünlerin havalimanından teslimat adresine taşınması aşamalarında, karayolu taşımacılığı kilit rol oynamaktadır.

ENCO İLE ALMANYA’YA KARAYOLU TAŞIMACILIĞI

Enco olarak geniş araç filomuz ve deneyimli personelimizle, 35 yılı aşan süredir Almanya ve Türkiye arasında karayolu taşımacılığı yapıyoruz. Size en uygun lojistik hizmetini öğrenmek ve fiyat almak için aşağıdaki iletişim formumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, karayolu taşımacılığıyla ilgili detaylı bilgi almak için Karayolu Taşımacılığı, Kapsamı ve Avantajları adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye ve Almanya Karayolu Taşımacılığı