Kontrat Lojistiği

Soğuk Zincir Taşımacılığı

Soğuk zincir lojistiği direkt olarak gıda sektörünü ilgilendirmektedir gibi düşünülse de ilaç, özel kimyasal, özel hammadde ve yarı mamüller de kullanılmaktadır.  Çünkü süreç mamüllerin üretiminden tüketimine kadar olan kısmı kapsamaktadır. Gıda sektöründen örneklendirmek gerekirse dondurulmuş gıdalar öncelikle üretim tesisinde soğutulur ve daha sonra depolama süreci başlar. Depolardan alınan ürünlerin ara depolara ya da bayi depolarına gönderim süreci ise soğuk zincir lojistiği sayesinde olmaktadır. 

Soğuk zincir lojistiği için frigorifik kasa ve soğutma üniteli tır gerekmektedir.

Bu özelliklere sahip olmayan araçlarla dondurulmuş gıdalar taşınmamaktadır. Bunun sebebi ise ürünlerde oluşabilecek kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik hasarlardır. Tüketiciye ulaşacak bayilere ürünler teslim edildikten sonra yine uygun koşullarda saklanmalıdır. Aksi takdirde ürünlerin raf ömrü kısalabilir ya da bozulma yaşanabilir. 

Soğuk zincir lojistiği boyunca dikkat edilmesi gereken şeyler aşağıda verilmiştir;

  • Üretimden sonra nakliye aracına gerekli sıcaklıkta ürünler yüklenmeli. 
  • Nakliye aracı soğuk zincir lojistiğine uygun olmalı.
  • Nakliye aracından uygun depolara ürünler yerleştirilmeli.
  • Gerektiğinde depodan alınarak tekrar frigorifik nakliye aracına yüklenmeli.
  • Nakliye aracı ürünün satışını yapacak firmalara ürünleri teslim etmeli. 
  • İşletmeden tüketiciye aktarırken ürünlerin gerekli sıcaklıkta olduğundan emin olunmalı.

Soğuk zincir süreci iyi kontrol edilemezse bazı problemler ortaya çıkabilir. Aşağıda hangi hataların olabileceğini göreceksiniz;

  1. -18 derecenin altında ürünler bozulabilmektedir. 
  2. Ürünler tekrar tekrar dondurulup çözündürülmemelidir. Sadece kullanılacak miktar çözündürülür.
  3. Ürünler çözündürüldükten sonra kullanılmadıysa tekrar dondurulmaz.
  4. Sevkiyat ve depolama süreci boyunca soğuk zincir süreci kontrol edilmelidir. -18 derece koşulu her zaman sağlanmalıdır. 

Soğuk zincir lojistiği sayesinde ürünler tüketiciye sorunsuz ulaştırılır. Dondurulmuş ürünlerin üretiminden sonra en önemli adım sevkiyattır. Sevkiyat sürecinde sorun yaşamamak için Enco’nun soğuk zincir hizmetinden faydalanabilirsiniz. 

Hemen Teklif Alın

Enco, 1985 yılında kurulmuş, lojistik çözümleri üreten, tedarik zincirinin her adımında müşterilerine destek olmayı hedefleyen bir şirkettir.