Soğuk Zincir Depolama

Binlerce ürün yanlış depolamadan dolayı depolarda zarar görebilmektedir. Bu hem tüketici hem de üretici için olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Ürünlerin reyonlara ulaşmadan önce özenle depolarda saklanması gerekmektedir. Soğuk zincir depolama bozulma tehlikesi olan gıda, aşı ve ilaç ürünleri içindir. 

Soğuk Zincir Nedir? 

Soğuk zincir sıcağa karşı duyarlı ürünlerin üretiminden tüketimine kadar olan süreyi kapsamaktadır. Soğuk zincir nedir sorusunun en net cevabı budur. Dondurulmuş gıdalar, ilaçlar, aşılar ya da sıcakta bozulabilecek tüm gıda ürünleri soğuk zincir yöntemleri kullanılarak müşterilere ulaştırılmalıdır. Zincirde oluşabilecek herhangi bir problem ürünlerin bozulmasına sebep olmaktadır. 

Soğuk zincir sürecinin baştan sona problemsiz ilerlemesi gerekmektedir. En önemli kısım ise, ürünlerin en çok beklediği depolardır. Soğuk zincir depolama bu sürecin çok büyük bir kısmını kapsamaktadır. Depolarda meydana gelecek problemler tüm ürünlerin bozulmasına sebep olabilir. 

Soğuk Zincir Depolama Nasıl Olmalıdır? 

Bozulma tehlikesi olan ürünler normal depolarda saklanamazlar. Soğuk zincir sürecinin sorunsuz devam etmesi için özel depolara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu depoların aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir;

  1. Depo sıcaklığı sürekli kontrol edilmeli ve ürünlere uygun sıcaklıkta olduğundan emin olunmalıdır.
  2. Dondurulmuş gıdalar -18 derecede korunmalıdır. 
  3. Çikolata gibi ürünler ise en fazla +18 derecede korunmalıdır. Minimum sıcaklık ise +4 derecedir. 
  4. Depo da elektrik kesintilerinin sık yaşanması problem yaratacağı için elektrik sisteminin çok iyi olması gerekmektedir. 
  5. Depodaki ürünler ve sıcaklık görevliler tarafından sürekli kontrol edilmelidir. 
  6. Deponun altyapısı kontrol edilmeli ve ısının eşit dağılması sağlanmalıdır. Aynı zamanda sıcaklığın kaçabileceği bir yer olmadığından emin olunmalıdır. 
  7. Nem dengesi de son derece önemlidir ve ürünlere göre istenen oranda nem sağlanmalıdır. 

Bu şartları sağlamayan depolarda soğuk zincir depolama yapılmamalıdır çünkü bu ürünlerin bir kısmının ya da tamamının bozulmasına yol açabilir. Profesyonel bir soğuk zincir depolama için Enco ile iletişime geçebilirsiniz.  

Hemen Teklif Alın

Enco, 1985 yılında kurulmuş, lojistik çözümleri üreten, tedarik zincirinin her adımında müşterilerine destek olmayı hedefleyen bir şirkettir.