Yönetim Sistemi Belgelerimiz

AEO / YYS

(Authorised Economic Operator) /  (Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası)

Dünya genelinde Authorised Economic Operator (AEO) olarak bilinen, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’na bağlı, Ticaretin Kolaylaştırılması Daire Başkanlığı aracılığıyla Türkiye’deki şeffaf, izlenebilir, mali yapısı güçlü ve güvenlik tedbirlerine sahip firmalara sağlanan Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (YYS), kendisini operasyonel kabiliyet, mali yapı ve güvenlik anlamında ispat etmiş firmalara verilen, dış ticareti kolaylaştıran bir belgedir. Bu belgeye sahip olan firmalar daha hızlı, daha az maliyetli ve öncelikli hizmet verebilmektedirler.

YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASININ AVANTAJLARI

DİJİTAL BEYAN İLE GÜMRÜK İŞLEMİ YAPABİLME

YYS sahibi şirketler, orijinal fatura, ATR, menşe belgesi, navlun makbuzu ve benzeri belgeleri sınır kapısından geçtikten sonra gümrük idaresine dijital beyanda bulunabilmektedirler. Bu sayede orijinal belgenin gelmesi için eşyaların gümrükte beklemesine gerek kalmamaktadır. Hem süreç hızlanmakta, hem de maliyet düşmektedir.

İHRACAT VE İTHALATTA YEŞİL HAT

YYS sahibi şirketler yeşil hat uygulamasından faydalanabilmektedirler. Yeşil hat uygulaması ile yükler, gümrük idaresince kontrol edilmeden yoluna devam edebilmektedir. Bu sayede gümrükte yaşanan zaman kayıpları önlenmiş olmaktadır.Yüklerin beyanname belge kontrolüne ya da muayeneye tabi tutulması durumunda da, YYS sahibi firmalar öncelikli kontrol ve muayene öncelik hakkına sahiplerdir.

TAŞIT ÜSTÜ İŞLEM

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’na sahip olan firmaların taşıdığı eşyalar, taşıt üstünde muayene edilebilme imkanına sahiptir. Bu sayede eşyaların antrepoya boşaltılması ve tekrar yüklenmesi maliyeti, boşaltma ve yükleme sırasında oluşabilecek zararlar ve zaman kaybının önüne geçilmiş olur.

YERİNDE GÜMRÜKLEME

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası sahibi üretici firmalar, yüklerini gümrük müdürlüğüne sunmadan işlemlerini kendi tesislerinde gerçekleştirebilmektedirler. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası sahibi lojistik firmalarıyla da dış ticaret faaliyetlerini devam ettirerek süreçlerini kısaltabilir ve maliyetlerini düşürebilirler.

YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI’NIN DİĞER AVANTAJLARI

YYS, yukarıdaki faydaların yanı sıra kısmi garanti, A.TR Dolaşım Belgesi düzenleyebilme, EUR.MED fatura beyanı düzenleyebilme, gümrük için gerekli olan belgeleri dijital olarak yapabilme, gümrük müşavirliği hizmet bedellerinde indirim gibi diğer birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. YYS’nin avantajlarıyla ilgili daha detaylı bilgi için T.C. Ticaret Bakanlığı sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Authorised Economic Operator (AEO) ya da ülkemizde kullanılan adıyla Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (YYS) sahibi lojistik firmaları gümrükle ilgili işlemlerini hızlı bir şekilde hallederek, sınır kapılarındaki kuyruklarda zaman kaybetmeden ithalat ve ihracat seferlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu sayede müşterilerine hızlı, güvenilir ve daha düşük maliyetli hizmet verebilmektedirler.

Enco olarak sahip olduğumuz Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası İzinli Gönderici ve İzinli Alıcı belgelerimizle müşterilerimizin gümrük işlemlerini kolaylaştırarak, sınır kapılarında daha az beklemelerini sağlayarak lojistik süreçlerini hızlı, düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Dış ticaret süreçlerinde tedarik zinciri yönetimlerine destek olarak global pazardaki rekabetçiliklerini destekliyoruz. 

Konu hakkında daha fazla bilgi almak ve bu avantajlardan yararlanmak için yandaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.